به سایت بیمارستان فیروزآبادی خوش آمدید
    
     
دارونامه ایرانفرم هاي درخواست دارولیست پاد زهرها
 
   
   

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1604
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 693861
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.2221
بخش مراقبت های دارویی

 

بخش مراقبت هاي دارويي به بيمارستان مي آيد ... 

سال‌های سال است که کشور ما در زمینه مصرف دارو در جهان، در زمره کشورهای صدرنشین مانده و حتی گفته می‌شود که ایران پس از چین، دومین کشور مصرف‌کننده دارو در جهان است.بیمارستان‌های ما نیز از این وضعیت غیرعادی مستثنی نیستند.

وقتی پای تجویز غیرمنطقی و زیاده از حد دارو به وسط می‌آید، در این صورت دیگر مهم نیست دارو در شیک‌ترین بیمارستان خصوصی کشور تجویز شود و یا در یک مطب چند متری. در هر دو حالت، این بیمار است که از تجویز بی‌رویه دارو ضرر می‌کند؛ حال می‌خواهد این تجویز بی‌رویه دارو در بیمارستانی بزرگ انجام شود و یا حتی خود بیمار به صورت خودسرانه، دارو را مصرف کند.

 

یعنی بیماری که به امید مداوا، به کادر درمانی یک بیمارستان اعتماد می‌کند، قاعدتا انتظار دارد که سلامتش  حداقل برای کادر همان بیمارستان در اولویت و اهمیت باشد، اما بسیار پیش آمده که داروهایی برای بیمار تجویز شده که نه نوع دارو و نه میزان مصرف آن با بیماری فرد بستری، مطابقت نداشته است اهمیت این بخش ناشی از ریسک بالای مخاطرات در زمینه خدمات درمانی است که آنها را تحت عنوان اشتباهات پزشکی می شناسیم.

امیدواریم با یاری خداوند و حمایت و مساعدت همه همکاران عزیز به خصوص معاونت آموزشی محترم و مدیران مربوطه،بخش مراقبت های دارویی استقرار یابد که نظارت بر عوارض و مصرف بی‌رویه داروها بر پایه روش‌هایی از قبیل سیستم‌های خودانگیخته گزارش دهی عوارض جانبی و مطالعات موردی – شاهدی از مرحله فراهم‌آوری دارو تا مصرف  منطقی دارو را تحت کنترل داشته که نتیجتا" به  افزایش ضریب سلامت بیمار و نیز کاهش و صرفه‌جویی هزینه‌های دارو و درمان  برای بیمار و بیمارستان کمک خواهدنمود .

از آنجا که اهداف نظام حاکمیت بالینی، کاهش خطرات تهدید کننده بیمار، ارتقا کیفیت مداخلات درمانی، کاهش عوارض ناشی از مداخلات و... می باشد، لذا برای حصول به نتیجه مطلوب امیدواریم که بتوان از نظرات، پیشنهادات و ایده های همکاران و صاحب نظران به بهترین شکل و با حداکثر کارایی استفاده نمود .

دکتر محمد مهدی ثقفی - متخصص فارماکولوژی بالینی  09126480419